WAWRYSZUK-Tadeusz

Tadeusz WAWRYSZUK

Wytwórnia Koncentratów i Mieszanek Paszowych „Agropol”

Mieszka w Lublinie. Urodził się w 1951 roku w miejscowości Uchańka. Ukończył Technikum Mechaniczne w Chełmie, potem Akademię Rolniczą w Lublinie. Pierwszą pracę podjął w Centralnym Laboratorium Przemysłu Paszowego. Dziś jest współwłaścicielem spółki z tej branży, która produkuje pasze dla drobiu, trzody chlewnej i bydła, a także zwierząt laboratoryjnych - ich odbiorcą jest kilkanaście instytutów naukowo-badawczych wykorzystujących w badaniach myszy, króliki i szczury. W sumie produkuje 3 – 5 tysięcy ton pasz miesięcznie. Tak jest od dwudziestu jeden lat.

„Największe szczęście” – powtórzę za prof. Tatarkiewiczem, - „to dążenie do szczęścia. Szedłem w życiu pod wiatr, wybierając rolnictwo wbrew ostrzeżeniom rodziców, potem nierzadko żony. Ale nie narzekam na efekty. Utrzymujemy się na rynku, m.in. dzięki dywersyfikacji inwestycji, różnicowaniu produkcji” - mówi prezes - a także pracy po dwanaście godzin na dobę i więcej. Nie zawsze było łatwo. Teraz na przykład, to nie kryzys, a konkurencja najbardziej daje się nam we znaki. W promieniu 100 km od Lublina jest siedem wytwórni pasz, w tym trzy zachodnie”.

 

„Ale w branży rolno-spożywczej działamy z rozmachem, prowadząc szeroko zakrojony rodzinny biznes. Mamy trzy gospodarstwa, w sumie 1000 ha, produkujące zboże, pasze i mąkę, ponieważ kupiliśmy udziały w zespole młynów chełmskich. Prowadzimy też tucz trzody chlewnej z roczną produkcją dwunastu tysięcy sztuk rocznie. Nie tylko: mamy 160 ha buraków, szkoda, że po ubiegłorocznej mizerii w tej dziedzinie zmniejszyliśmy w 2011 roku plantację, bo akurat buraki były dorodne i słodkie, polaryzacja wynosiła ponad 18 procent. Mamy własną hodowlę drobiu - kur niosek, ale z tym jest problem. W 2012 roku Unia Europejska wprowadza nowe, większe klatki, a my mamy kredyty jeszcze za dotychczasowe klatki. To byłby dodatkowy wydatek w wysokości około 12 mln zł. Najprawdopodobniej skończy się więc zaniechaniem hodowli niosek. Właśnie głównie z tego powodu. W branży wielu hodowców wycofuje się w związku z tą wymianą klatek. Grozi nam więc w kraju to, że będziemy mieć jajka i drób z Chin czy USA, gdzie unijne normy nie obowiązują i koszt hodowli jest trzy razy mniejszy. Ale jest jeszcze inny powód. Ferma jest dodatkowo zbyt blisko Osiedla Mieszkaniowego Turka i, choć to spółdzielnia podeszła do nas, my będziemy zmuszeni ustąpić”.

 

Państwo Wawryszukowie mają wsparcie czworga dorosłych już dzieci: Pawła, Adama, Małgosi i Karola. Trójka ukończyła Akademię Rolniczą, a Paweł jest absolwentem Wydziału Ekonomii. Wszystkie dzieci pracują w rodzinnej firmie. W miarę, jak radzą sobie coraz lepiej, rodzice mogą realizować marzenia z młodości, kiedy nie można było jeździć, i podróżować po świecie. Hobby pana Tadeusza to właśnie zwiedzanie świata i narty. Zimą, kiedy najłatwiej jest mu się wyrwać z firmy - przynajmniej dwukrotnie - jeździ w Alpy. Każdy czas jest jednak dobry na wojaże: pan Tadeusz odwiedził 70 krajów. Był trzykrotnie w USA, poza tym w Brazylii, Argentynie, Indiach, Nepalu, Chinach. Zwiedził także, między innymi, Pałac Zimowy Dalajlamy w Tybecie. Ma nadzieję, że również w dziedzinie „odkrywania świata” nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Przejdź do listy klubowiczów

 
« »
apis1 bigplay1  jsz  EUIC dwranna1 lewczuk1 wspa g
egen-gray elektromeks-gray modern_expo_gray SJ_oferta autopark gray  
telecomm-gray SONET3-gray pgf-cefarm-lublin-gray malinex logo1      
mikrobit logo Full Job  osm1 PPCC-GRAY bergers szstrona marek roszczewski
fotografika1 greenland1 hanesco1 honda1    logo brze
bps-logo-gray   logo_Asprim_grey logo sz kartonex_szare
ilan  inkubator podst pozytyw jpg    Millenium Leasing  YARIX
 
  FRL_grey          pekao k      
Gosciniec-gray   IMPEL-gray roztocze-gray    
  alert-gray Aqua-East-gray   Allia szare 
    stella-gray zeto_gray gospodarstwo rybackie g
energoserwis1 europa1 meblotap_gray factor1 fcrl1
 
rozek-gray
vena1 Rsz geomax1 grand1  
bps-logo-gray
 
 
  ing1 intrograf-logograyscale  bitsream g eac2 

 
uchman1 outdoor1 PGKiMRyki-gray logo_kolor
Bon appetit  waldi1 UPONOR_gray
mostostalpulawy1 progresschem1   inrecto g logobox1
proxim new gray  rapasz spomlek1   k2m

 

zamojska1 campanile1 logo warbo kolor bez biaego intemporis1 fra
cewar1 Wepa logo 2 wepa 
transip-gray instad-gray mon  luvi-gray
    AE LOGO 
logo-telkam PBF logo-krystian-gray
lift_gray pmbros_gray   VF-Concept-gray logoIBB-1
tw extra macrlogic sa millennium_gray  
EKO_TREND_gray POL-INOWEX_gray   treeden_gray Logo LST copy
ceramik_art_gray logokoronana 1  inkubator 1   romedia wersja podstawowa poziom 1
korn_gz_logo_gray korn_sj_logo_gray TZ sign variation A  Logo ABM Polska CMYK 1   
 Exoil  Fino melix g MEDI-SEPT     LED24SZ
      cukiernia-staropolska g     
fundacja-rozwoju-lubelszczyzny g geo g goniec g gorbi g   kabaret-mimika g kam-log g karya g
kk 
 
Konica-Minolta g krowki g  CAR GAZ logo1 copy
lubsad g Andpolsz  materne g mercure g
 
perla g porta g roltex g  logo 1  
  spoldzielczy-bank-piaski g targi-lublin g   tradma g  OSMBSZ