Wiesław BRODOWSKI
Wiceprezes Lubelskiego Klubu Biznesu.
Człowiek wielkiej wiedzy i skromności. Były wicewojewoda lubelski. Ekspert w dziedzinie inwestowania w energetyce.
Urodził się 30 października 1949 roku. Pochodzi z Ziemi Kraśnickiej. Jest z wykształcenia inżynierem mechanikiem o specjalności technologia budowy maszyn. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansowania w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Po studiach na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie podjął pracę w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku, będąc stypendystą tego zakładu. Przepracował w tym przedsiębiorstwie do roku 1990. Szybko awansował. Po roku pracy w charakterze technologa maszyn i urządzeń przeniesiony został do Działu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Poznał funkcjonowanie – wówczas jeszcze bardzo prymitywnych – komputerów. Wkrótce nauczył się programowania. Wyspecjalizował się w dziedzinie informatyki. Kierował także wydziałem produkcji maszyn i urządzeń dla całego przemysłu łożyskowego w kraju. Był racjonalizatorem. Złożył osiemnaście projektów racjonalizatorskich. Następnie przeszedł do lubelskiego „Montex-u”, gdzie był jednym z założycieli słynnej kobiecej drużyny piłki ręcznej, wielokrotnych mistrzyń Polski. W „Montexie” pełnił funkcję członka Zarządu ds. marketingu i handlu. W latach 1993 – 1998 – oddelegowany z firmy - pełnił funkcję wicewojewody lubelskiego. Potem przez okres siedmiu miesięcy był członkiem Zarządu Cukrowni Krasnystaw. W 2002 roku kandydował na stanowisko prezydenta miasta Lublina. W tym samym roku został członkiem zarządu firmy „Lubzel S.A.” ds. ekonomii i finansów. Następnie pracował w prywatnej firmie elektro-energetycznej „Tempo” jako jej dyrektor. W 2010 roku przeszedł do Elektrociepłowni Lublin-Wrotków, która funkcjonuje w systemie Polskiej Grupy Energetycznej. Obecnie zajmuje się wielkim projektem budowy elektrowni o mocy 2 x 800 MW.
Prezes Brodowski uważa, że w biznesie najważniejsze jest wykształcenie, a następnie podejście do pracy, doświadczenie oraz lojalność wobec firmy i wobec grupy. Niezwykle istotna jest umiejętność słuchania ludzi i reagowania na ich sugestie. Trzeba stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i gromadzić doświadczenia. Kierowanie zespołem wymaga również pewnych wrodzonych predyspozycji przywódczych. Takie cechy charakterologiczne da się wykształcić tylko w niewielkim stopniu. Trzeba je po prostu posiadać. Niezwykle istotna jest także odwaga. Trzeba umieć przyznawać się do błędów. W ten sposób można korygować efekty nietrafionych decyzji. Podstawą budowania zaufania do partnerów biznesowych i współpracowników są etyczne zasady postępowania.
Prezes Brodowski jest zwolennikiem czynnego wypoczynku. Niegdyś uprawiał siatkówkę jako zawodnik trzecioligowego klubu kraśnickiego. Obecnie stara się przejechać dziennie przynajmniej dziesięć kilometrów rowerem. Od lat 60. kolekcjonuje znaczki. Nie określa jednak siebie pojęciem „filatelista”, a tylko „zbieracz znaczków”. Posiada pełną kolekcję polskich znaczków z tego okresu. Jest miłośnikiem literatury faktu. Interesuje się szczególnie historią starożytną, dziejami Średniowiecza oraz okresem II wojny światowej.
Żonaty. Syn i dwie córki.